Podpora rodiny v ekonomické oblasti hrála v loňském roce významnou roli

Robinson
V roce 2022 došlo v Sociálně aktivizační službě pro rodinu a dítě k nárůstu rodin, které se potýkají s finančními potížemi v důsledku inflace a velkého zvýšení cen každodenních komodit.
27/02/2023

Rodinnou situaci často destabilizovaly výpadky ve fungování úřadů práce při vyplácení sociálních dávek, což nezřídka ohrožovalo i schopnost udržet si bydlení. Trh práce se změnil vstupem lidí prchajících z Ukrajiny. Zhoršená finanční situace se propisovala i do schopnosti rodin hradit dětem školní pomůcky nebo třeba volnočasové aktivity,“ říká vedoucí služby Veronika Tichá a doplňuje:„ Podpora rodiny v ekonomické oblasti proto hrála v loňském roce významnou roli. Přibližně 60 dětem z více jak 30 rodin byly s pomocí dlouhodobých diakonických sponzorů a dále za podpory Nadace KIWANIS zajištěny vánoční dárky, o které si děti napsaly Ježíškovi.“

Významná je sbírka Krabice online Diakonie ČCE, která je určena na podporu rodin s dětmi v tíživé situaci. Jsou zde i další organizace a nadace, od kterých je možné rodinám zprostředkovat finanční pomoc. „V loňském roce se opakovala státem vyhlášená oddlužovací akce Milostivé léto, při které jsme rodinám poskytli poradenství a provázení,“ dodává Veronika.

Existenční stres a probíhající válka na Ukrajině se také dle našich pozorování promítly do zhoršeného psychického stavu zapojených rodičů i dětí a jejich vzájemných vztahů. Dobrou odezvu proto měly komunitní programy pro rodiny s dětmi, které služba realizuje s pověřením k výkonu od oddělení sociálně-právní ochrany dětí. Tyto aktivity mají za cíl zmírnit izolaci sociálně slabších rodin, zprostředkovat rodinám společné zážitky, a tím posílit jejich vzájemné vztahy,“ vysvětluje Veronika a dodává: „Prostřednictvím volnočasových aktivit s rodinami Robinson ukazujeme rodinám a jejich dětem, jak je možné trávit volný čas, a tím předcházet sociálně patologickým jevům. V roce 2022 jsme společně navštívili například pražské zoo, bazén, kino, divadlo, v předvánočním čase jsme si společně zazpívali u kytary a vyrobily mnoho krásných výrobků.“