Diakonie Praha

Největší poskytovatel sociálních služeb v Praze
Image
Objetí

Diakonie Praha je největším poskytovatelem sociálních služeb na území hlavního města Prahy. Od roku 1990 pomáhá lidem, kteří se pro svůj mentální a kombinovaný hendikep, onemocnění, věk nebo krizovou životní situaci neobejdou bez pomoci a podpory druhých. Poskytuje ambulantní, pobytové i terénní služby pro děti, mládež, dospělé a seniory na různých místech města.

Diakonie Praha umožňuje lidem se zdravotním, mentálním, duševním nebo sociálním hendikepem a ohroženým rodinám prožívat důstojný život, na základě jejich přání, potřeb a možností vytvářet inspirativní prostředí s aktivní podporou a společně sdílet každodenní maličkosti, úspěchy a radosti.

Diakonie Praha nabízí 14 služeb, které poskytuje v zařízeních pro osoby s mentálním a kombinovaným hendikepem, centru pro krizovou pomoc, azylovém domě pro matky s dětmi, sociálně aktivizační službě pro rodinu a dítě, následné péči pro lidi s duševním onemocněním, a provozuje sociální podnik Levandule.

Zřizovatelem je Diakonie Českobratrské církve evangelické – účelové zařízení Českobratrské církve evangelické založené pro poskytování sociálních služeb, vzdělávání a dalších obecně prospěšných služeb.

Jsme součást Diakonie ČCE

Diakonie Českobratrské církve evangelické je jedním z nejvýznamnějších poskytovatelů sociálních služeb v České republice a jednička ve speciálním školství. Pomáhá dětem i dospělým, seniorům i lidem v různých životních krizích. Každý člověk je pro ni důležitý.

Diakonie ČCE provozuje více než 200 zařízení po celé České republice. Její tým tvoří přes 2000 spolupracovníků a 800 dobrovolníků. Organizuje také humanitární pomoc na území Česka a rozvojovou spolupráci v zahraničí.

Diakonie ČCE je součástí mezinárodní platformy Eurodiakonie a má partnery po celém světě. Je to nestátní nezisková organizace, jejímž zřizovatelem je Českobratrská církev evangelická.

Správní rada

Renata Chmelová

předsedkyně správní rady, ředitelka střediska

Eva Štorková

místopředsedkyně správní rady, manažerka sociálních služeb

Andrea Bílková

členka správní rady, finanční manažerka

 

Naše hodnoty

milosrdenství

Vždy, když potkám klienta, tak se usměju a pozdravím ho.

fortelnost

Pracuji fortelně – vím co, proč a jak dělám.

společenství

Jsem jedinečný dílek skládačky a obraz tvoříme pouze společně.

naděje

Jsem stejně důležitý jako klient, mé srdce bije pro Diakonii.
Image
Renata Chmelová

Slovo ředitelky

S Diakonií Praha se mi splnil sen pomáhat potřebným. Stali jsme se nově největším nestátním poskytovatelem sociálních služeb v Praze a je mi ctí, že se mohu starat o kvalitu poskytované péče našim klientům
- říká ředitelka Diakonie Praha Renata Chmelová

Co vás přivedlo do sociálních služeb?
Většinu své profesní kariéry jsem řídila nějakou organizaci. Dlouho jsem působila v IT, stála jsem v čele neziskovky na ochranu životního prostředí a mám zkušenosti i s řízením ve veřejné správě jako senátorka a starostka Prahy 10. Když jsem se po senátních volbách 2022 rozhodovala co dál, měla jsem jasno, že chci pracovat v neziskovém sektoru. Téma sociálních služeb mě chytlo už v Senátu, kde jsem se mimo jiné zabývala dostupným bydlením a systémem sociální podpory. Skrze ústavní stížnost senátorky se mi podařilo docílit zrušení neústavní části zákona, který zaváděl „bezdoplatkové zóny“ v obcích. V Diakonii Praha si teď plním sen pomáhat potřebným.

Můžete blíže popsat činnosti pražské Diakonie?
Věnujeme se dvěma stěžejním tématům. Tím prvním je důstojný život v domácím prostředí. Provázíme životem lidi s jakýmkoliv hendikepem – mentálním či kombinovaným, s prvky autismu i s vyšší mírou podpory - a pomáháme rodinám odlehčit v péči o ně, aby co nejdéle mohli žít spolu v domácím prostředí. A to je možné díky službám, jako jsou denní či týdenní stacionář nebo odlehčovací služba. Provozujeme také byty chráněného bydlení, kde pomáháme lidem s menším hendikepem vstupovat do života s naší malou podporou, pracovat na chráněném trhu práce a důsledně hlídáme jejich práva. Mnohým seniorům také pomáháme plnit jejich přání dožít doma prostřednictvím našich pečovatelek.

Staráte se i o lidi, u kterých domácí péče už není možná?
Ano, provozujeme také pobytové služby. Vytváříme tam domov a k našim klientům vlastně chodíme na návštěvu a „jen“ o ně pečujeme jako v rodině. Nový domov pro dospělé lidi s těžkou poruchou autismu momentálně zabydlujeme ve Stodůlkách. Domov u nás najde například 19letý mladík, který byl posledních jedenáct let hospitalizován v dětské psychiatrické nemocnici v Opařanech na jihu Čech, i když má rodinu v Praze. Navíc je těžký diabetik. Dříve mohl v dospělosti mohl přejít jedině do ústavní péče nemocnice v Bohnicích. Ale místo toho nyní směřuje do našeho komunitního bydlení.

A co je tou druhou oblastí působnosti Diakonie Praha?
Druhým naším tématem je pomoc lidem v obtížných či krizových situacích. Hodně podporujeme rodiny, které se dostanou do krize v souvislosti s hrozbou ztráty bydlení nebo zaměstnání, a snažíme se udržet rodinu pohromadě. Zároveň provozujeme azylový dům pro matky s dětmi a krizovou linku pomoci, kde působí i ukrajinská psycholožka. Pomáháme také lidem s těžkým duševním onemocněním k návratu do běžného života. Máme unikátní projekt Stop násilí, kdy psychoterapeuticky pracujeme přímo s domácími násilníky.

Historie Diakonie ČCE

V roce 1864 založil evangelický farář Václav Šubert v Krabčicích pod Řípem „opatrovnu“ pro děti místních sedláků. Jedná se o první diakonický projekt na našem území. V Krabčicích dodnes Diakonie provozuje domov odpočinku ve stáří. V roce 1903 vznikla „Česká Diakonie, spolek evanjelický pro ošetřování nemocných a chudých". Sestry diakonky pracovaly v různých zdravotnických zařízeních či docházelo ošetřovat nemocné do rodin. V roce 1959 zakázal činnost Diakonie komunistický stát. Péče o potřebné se však neformálně udržuje v jednotlivých sborech evangelických církví.

Českobratrská církev evangelická obnovuje Diakonii 1. června 1989 a postupně rozvíjí celou paletu sociálních služeb (služby krizové pomoci, stacionáře pro děti s mentálním postižením, domácí péči o seniory a zdravotně postižené). Služby Diakonie se po roce 2000 rozšířily o služby sociální prevence, jako jsou nízkoprahové kluby určené dětem a mládeži, občanské poradny nebo azylové domy. V roce 2003 přibyly do rodiny Diakonie také služby hospice.

Důležitý byl také vznik speciálních škol. Dnes provozuje Diakonie speciální školy určené dětem s mentálním a kombinovaným postižením na 16 místech republiky a je jedničkou v oblasti speciálního školství. V roce 2011 vzniklo Středisko humanitární a rozvojové spolupráce, které pomáhá při humanitárních katastrofách u nás i ve světě. Důraz Diakonie klade i na vzdělávání, proto založila Diakonickou akademii, která připravuje kurzy celoživotního vzdělávání zaměřené na práci v sociálních službách.

V posledních letech Diakonie rozvíjí sociální podnikání a vytváří chráněná pracovní místa pro lidi s postižením. A stále roste. V loňském roce už pomohla více než 28 tisícům lidí.

Diakonie v číslech

Najdete nás na
279
místech v ČR
Poskytujeme přes
200
různých služeb
Působíme také v
8
zemích světa
Za rok jsme pomohli
46000 +
lidí
Praha Plzeň Rokycany Přeštice Soběkury Merklín Domažlice Nýrsko Dobřany Krabčice Litoměřice Terezín Most Jablonec Frýdlant Jaroměř Josefov Hradec Králové Dvůr Královénad Labem Petrov nad Desnou Náchod Rýmařov Dolní Moravice Sobotín Jeseník Ostrava Olomouc Letovice Příbor Rožnovpod Radhoštěm Písek Vrchlabí Trutnov Jilemnice Klobouky u Brna Brno Nosislav Uherské Hradiště Bystřice podHostýnem ValašskéMeziříčí Vsetín Brumovice Morkůvky Soběslav Tábor Votice Benešov Čáslav Kolín Opolany Pátek Libice na Cidlinou Vlašim Kostelec nad Černými lesy Cheb Klatovy Sušice Myslibořice Litvínov Hustopeče Kutná Hora Nýřany Hlučín Tlučná Ústí nad Labem Svitavy (2024) Nové Město na Moravě (2024) Dubňany sociální služby školská zařízení plánované služby
Image
Na Palubě

Přidejte se k týmu Diakonie Praha

Výroční zprávy

Struktura Diakonie